אומגה 3 לתינוקות וילדים

 DHA לילדים Docosahexaenoic acid)


למוצרי אומגה 3 לילדים לחצ\י כאן

 

בני האדם תלויים באספקת חומצות השומן,חומצה לינולאית LA) )וחומצה אלפא לינולנית (ALA) מהתזונה. חומצות השומן מסוג אומגה 3( EPA ו- DHA  ) הן תוצרים של חומצת השומן ALA. באדם, יצירת  DHA מALA-   פחותה ביותר. ניתן לקבל DHA וEPA בתזונה בעיקר מאכילת דגים שמנים , סלמון, פורל וטונה. DHA בתזונה באופן משמעותי  יעיל יותר מאשר ALA כמקור לDHA .

במוח האדם , הרכיב העיקרי של חומצות השומן מסוג אומגה 3 הוא DHA שהוא בין  20%-10%  מכלל חומצות השומן , בעוד שאומגה 3 כ- ALA , EPA  ו DPA ,מהוות פחות מ-1% מהרכב חומצות השומן במוח. DHA ברקמות המוח,מתרכז בעיקר ברקמות העיצביות ובממברנות המיטוכונדריה. DHA פעיל כמתווך משני במסלול האיתות העצבי .DHA מצטבר במוח בזמן התפתחות העובר . חסר בDHA ישפיע על ההתפתחות ותפקוד בלידה , בתינוק שנולד  לאחר תקופת הריון מלאה,DHA מהווה 9% מכלל הרכב חומצות השומן בקורטקס( קליפת המוח)  ורמתו עולה בתוספת של 6% בין הלידה לגיל 20 שנה , להוות כ- 15%  מכלל חומצות השומן במוח . בתינוקות שנולדו בטרם עת ( פחות מ33 שבועות להריון) וניזונים מפורמולה ללא DHA, רמות DHA נמוכות ( פחות מ40%) בבדיקת המוח לאחר המוות ,בהשוואה לתינוק שנולד בזמן וינק . מכאן שההצטברות המירבית של DHA במוח מתרחשת במהלך הטרימסטר האחרון להריון וDHA ממשיך להצטבר גם בתקופה לאחר הלידה . כדי להשלים את החסר בDHA במוח תינוק שנולד בטרם עת, דרושה אספקה יומית כרונית , במשך חודשים , של העשרה בתוספת DHA לתזונת הצינוק.

 

Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2006; 75:329-49

 

DHA וחומצה ארכידונית ( ARA), הם רכיבים חשובים בשכבה השומנית של הממברנה  במערכת העצבים המרכזית, שמתפתחת באמצע הטרימסטר הראשון להתפתחות הילוד וממשיכה להתפתח במהלך השנה השניה לחייו . בתקופה זו, המוח מתפתח במהירות וגדל פי 10 בגודלו , מלווה בעליה של פי 30 בהרכב הDHA ובעליה של פי 15 בהרכב הARA.

J Neurochem 1998;71,2528-33

 

במהלך ההריון ,DHA  ו- ARA מצטברים ברטינה ( רשתית) של עין העובר ובמוחו. חומצות השומן הללו הן חיוניות להתפתחות עצבית ולראיה .

Curr Opin Clin Nutr Metab Care 2004; 7, 151-6

 

ידוע כי DHA מעודד את מעבר האור בממברנת הרטינה .

J Pediatr 2003; 143, S87-95

 

ומחסור בDHA קשור לירידה בתפקוד הרטינה, בתינוק.  לDHA השפעה על התפתחות קורטקס הראיה

Early Hum dev 2005; 81, 197-203

 

במחקר בנשים הרות שנטלו שמן דגים שהכיל DHA ,משבוע 18 להריון ועד ל3 חודשים לאחר הלידה, נמצאה התאמה בעליה בתהליכי עיבוד שכלי בילדים בני 4 שנים. 

Pediatrics 2003; 11, 39-44

 

במחקרים דווח על יחס חיובי בין חומצות שומן אומגה 3 ( במיוחד DHA ), לבין התפתחות הראיה ומערכת עצבית , במחקרי תצפית או התערבות עם שימוש בתוספת של חומצות שומן. ההרכב של LCPUFA משפיע על יציבות ומידת נזילות הממברנה, תפקוד התאים, ביטוי גנים והתמיינות הרקמות. הרכב חומצות השומן בעובר תלוי בהרכב חומצות השומן של תזונת האם .

Adv exp Med Biol 2004; 554, 27-43

 

 ירידה בDHA בתזונת המערבית של האישה ההרה , העלה את הדאגה בדבר השפעתו על התפתחות העובר. יתרה מכך, השפעתו הרבה על פגים שנשללת מהם האספקה של DHA (ושאר רכיבי תזונה חיוניים), בטרימסטר האחרון להריון.

.

תינוקות שניזונו מפורמולה ללא DHA  , כדורית הדם האדומה שלהם הכילה פחות DHA וכן ריכוזו במוח היה נמוך בהשוואה לתינוקות שינקו ,או תינוקות שניזונו מפורמולה שהכילה DHA .

 

Am J Clin Nutr 1994; 60, 189-94

J Peediatr Child Heeart 1995; 31, 14-6

 

ממחקרים עולה כי תינוקות שניזונו מפורמולה  ללא DHA היו בעלי סימנים נוירולוגיים ונוירוקוגניטיביים בילדות לעומת תינוקות שהזנו עם DHA או חלב אם . הם סבלו מירידה בחדות הראיה, איטיות במבדקים של הכרה וזיכרון, בפתירת בעיות תפקוד פסיכומוטוריות, ירידה בIQ ובגרות בתנועות מוטוריות. 

דיאגרמה- ריכוז DHA בקליפת מוח האדם במהלך שנות חייו ( מהעובר  ועד לבגרות ) .

עליה בDHA במוח מתחילה במחצית ההריון עם אספקת DHA וEPA  לאם, שימנע באופן יעיל חסרים פונקציונליים במוח העובר כתוצאה מחסר בהצטברות DHA במהלך תקופה קריטית בהתפתחות קליפת המוח, יצירת סיבי העצבים והמיאלניזציה שלהם. יחס גבוה של DHA בעובר בזמן התפתחות המוח ימזער את הסיכון לחסרים נוירוקוגניטיביים בילדות ולמצבים פסיכיאטריות בצעירים מתבגרים.

 

ילדים ומבוגרים שנולדו בטרם עת, הם בעלי ביטוי גבוה יותר של הפרעות קשב, אימפולסיביים, מתקשים בלימודים, הפרעות בשפה, היפראקטיביים, חרדתיים, הפרעות מוטוריות ותפקוד חברתי לקוי ,בהשוואה לילדים ומבוגרים שנולדו לאחר הריון מלא.

 

לאחר הלידה ,התינוק תלוי באספקת DHA מחלב אם או מפורמולה. ריכוז DHA בחלב אם הוא בהתאמה לDHA בתזונת האם . תזונה מועשרת בALA  אינה מעלה את ריכוז הDHA  בחלב אם.

חלב אם מכיל בין 0.2% ל0.4% חומצות שומן כDHA ובין 0.3% ל0.7% חומצות שומן כ ARA( חומצה ארכידונית).

 

מספר עדויות מצביעות על הקשר בין ריכוז נמוך של DHA במוח וסכיזופרניה, כפי שנבדקו לאחר המוות. מחקרי התערבות דווחו על שיפור בטיפול התרופתי בחולי סכיזופרניה בשילוב עם טיפול כרוני בDHA + EPA או EPA בלבד. חסר בDHA  במהלך ההריון מביא לשינויים במתווכים העיצביים ,סרוטונין ודופאמין.

 

ממחקרים אפידמיולוגיים עולה הקשר ההפוך בין משך ההנקה ( אספקת DHA לתינוק לאחר הלידה)  לגיל הופעת סכיזופרניה. בתינוקות שלא ינקו או ,משך ההנקה היה נמוך מ-2 שבועות, קיים סיכון גבוה פי 1.7 לפתח סכיזופרניה, בהשוואה לתינוקות שינקו מעל ל-2 שבועות.

 

מחקרים הוכיחו כי בנשים שצרכו DHA + EPA במהלך ההריון, היו בעלות ריכוז גבוה יותר משמעותית, של DHA בכדוריות הדם האדומות ( RBC/בפלסמה ובחלב האם ,מנשים בקבוצת הביקורת. בהתאמה, גם בעוברים ובתינוקות נמצאו רמות גבוהות יותר של DHA בRBC /בפלסמה, כאשר האם קבלה אספקת DHA+EPA  במהלך ההריון.

Lipids 2004; 39, 195-206

 

בנוסף, נמצא כי מתן DHA (2 גרם) + EPA (4 גרם ) ליום, הפחית עוצמת הסימפטומים בנשים סכיזופרניות במהלך ההריון, שהפסיקו את נטילת התרופות.

Eur Neuropsychopharmacol 2001; 11, 295-99

 

לאור התרומה שיש לDHA בהתפתחות המוח , להתמיינות סיבי העצבים ותפקודם, יש לתת את הדעת  לחשיבות  של רמות הDHA באם במהלך ההריון , בעיקר בנשים בסיכון ללידה מוקדמת, לבריאות הנפש של הילוד במהלך החיים.

 

 DHA סקירת מחקרים:

JSPN 2006 11(2) 100-13 .

הוספת חומצות שומן הרב בלתי רוויות ארוכות שרשרת ( LCPUFA  ), לפורמולת תינוקות , נמצא כיום בכותרות. במיוחד הדגש על DHA וחומצה ארכידונית (ARA), שנחקרים באופן אינטנסיבי במהלך העשור האחרון כדי להעריך את תפקידם בהתפתחות ילודים בריאים. יש חשיבות לקבוע האם DHA  הכרחי לגדילה אופטימלית, להתפתחות תקינה של מערכת העצבים , לתפקודים חשיבתיים, ולתפקוד מערכת הראיה בשלב הגדילה המואץ של הילוד.

חומצות השומן הרב בלתי רוויות ארוכות השרשרת , בעיקר הDHA  והARA- , נאגרות במהירות במערכת העצבים המרכזית וברטינה בעין במהלך הטרימסטר האחרון להריון ובשנה הראשונה לאחר הלידה.

J pediatr 1992;120(suppl), 129-38

Early Hum Dev 1980;4,121-9

הן חיוניות לאנרגיה ולגדילה, להתמיינות האיברים ולתפקודם ולמטבוליזם בתוך התאים. נמצא כי מוחם של תינוקות שהזנו מפורמולה שמכילה רמה נמוכה של DHA ו-ARA , רמתם נמוכה בפלסמה ובשכבה הפוספוליפידית של כדוריות הדם האדומות. 

קיים ביסוס רב ממחקרים כי DHA הכרחי להתפתחות תפקוד הראיה.

PNAS 1986; 83, 4021-25

 ממחקרים שמדדו את הפוטנציאל בקורטקס הראיה ( VEPs ), עולה כי חדות הראיה היא משמעותית טובה יותר בתינוקות שהוסף להם LCPUFA ,בהשוואה לפורמולה רגילה .

במחקר בתינוקות שהוסף להם LCPUFA, במהלך 17 השבועות הראשונים בלבד, נמצא כי VEP בגיל שנה עלה משמעותית.

 

החוקרים מסיקים כי אספקת DHA במהלך תקופה קריטית מוקדמת בהתפתחות, גורמת לשינויים מתמידים במבנה ובתפקוד המערכת העצבית.

 

פגים שהזנו עם  LCPUFA הראו ירידה בגדילה . נמצא כי שמן דגים עשיר בEPA והוא הגורם לירידה ברמות ARA.EPA הוא הפקטור הגורם לעיכוב בגדילה.

PNAS 1993; 90, 1073-7

למרות זאת, מ-4 מחקרים שבדקו מתן DHA בלבד , שמרוקן את אספקת ה-ARA בתינוקות, לא נמצא עיכוב בגדילה  .

J Pediatr Gastroenterol Nutr. 1998;26,412-21

 

לדברי החוקרים: "תוספת של DHA בשילוב עם ARA או בלעדיו, לפורמולה של פעוטות ,תומך בגדילה תקינה , מעלה את רמות חומצות השומן בדמם, בדומה לרמות שנמצאו בתינוקות יונקים ".

 

ג'ורגנסן ועמיתיו מצאו כי כדוריות הדם האדומות של תינוקות שניזונו מפורמולה רגילה , התרוקנו מDHA . החוקרים הסיקו כי לתינוקות שנולדו בזמן,יש אפשרות מוגבלת ליצור DHA מחומרי המוצא LNA


{{obj.prop}}
  שם מוצר כמות מחיר
{{cart.name | cut:true:20:' ...'}} +- {{getPrice(cart) | number:2 }}
סהכ לתשלום {{total();}} ש"ח לקופה