אמינו - אודות חומצות אמינו

חומצות אמינו מהוות את אבני הבניין של חלבונים. פירוק החלבונים המצויים בגוף מביא לשחרור חומצות אמינו הבאות: איזולויצין, אלנין, אספרגין, ארגינין, גלוטמין, גליצין, היסטידין, ולין, חומצה אספרטית, חומצה גלוטמית, טירוזין, טריפטופן, לויצין, ליזין, מתיונין, סרין, פנילאלנין, פרולין, ציסטאין, ציסטין, תראונין. הגוף מסוגל לסנתז חלק מחומצות אמינו אלה; את האחרות - חומצות אמינו חיוניות - חייבים לקבל מן המזון.


חומצות אמינו מסייעות למגוון מצבים ביניהם : זירוז הורמון הגדילה אשר אחראי על התפתחות וצמיחה בגיל ההתבגרות., חיזוק מערכת החיסון בייחוד מול מחלות ויראליות כגון הרפס, ייצור המוגלובין, הגנה על מסת השריר, סיוע בתפקוד תהליך סינתזת החלבון, ייצור מלטונין וסרטונין ועוד.

החלבונים מגיעים לגוף עם המזון מתפרקים במערכת העיכול ליחידות מבנה בסיסיות שלהם – חומצות אמינו. מיחידות בסיס הללו הגוף בונה מחדש את החלבונים הייחודיים הדרושים לו, שכן הרכב החלבונים במזון אינו תואם את צרכי הגוף. החלבונים החדשים נבנים על פי המידע האצור בחומר התורשתי שבתאי גוף האדם. חומצות אמינו משמשות גם חומרי מוצא לבניית חומרים שאינם חלבוניים, כמו לדוגמא התירוקסין – הורמון בלוטת התריס, ההורמון אפינפרין, בסיסים חנקניים שהם תרכובות המשתתפות במבנה חומצות גרעין וכן ויטמין ניאצין (B3).


החלבונים מורכבים, כאמור, מ 20 חומצות אמינו עיקריות. בדומה לפחמימות ושומנים, כולן מורכבות מאטומי פחמן, מימן וחמצן, אך בניגוד לפחמימות ורב השומנים, כולן מכילות לפחות אטום חנקן אחד. שתיים מהחומצות מכילות גם אטום גופרית (שסימונה הכימי S). כל חומצות האמינו מכילות חומצה קרבוקסילית (המאפיינת חומצות אורגניות) וקבוצת אמינו המכילה חנקן ושני אטומי מימן, ומכאן גם שמן של חומצות אמינו. מלבד זאת כל חומצה מכילה גם שייר (קבוצת אטומים הנגזרת מתרכובת מסוימת), השונה בהרכבו מחומצה לחומצה.


9 חומצות אמינו, המכונות חומצות אמינו חיוניות, אינן מיוצרות בגוף האדם ולכן נוכחותן במזון הכרחית. 11 חומצות אמינו האחרות מיוצרות בגוף ולכן אין הן חיוניות, אולם ניתן למצוא אותם גם במזון.מבין 11 החומצות המיוצרות בגוף, 5 עשויות להפוך בתנאים מסוימים או בכמויות קטנות בלבד (בינקות או מחלה). נוסף על 20 החומצות השכיחות ישנן בחלבונים עוד 3 נגזרות נדירות של חומצות אמינו שכיחות, ועוד כמה חומצות אמינו אשר אינן מהוות חלק מהחלבונים והן בעלות תפקודים מטבוליים חיוניים שונים, כגון טאורין החיוני בייצור מלחי מרה ובפעילויות תאיות מיוחדות או האורניתין המשתתף בייצור השינן.


סיווג חומצות אמינו לפי מידת חיוניותן בגוף:

חומצות אמינו חיוניות

חומצות אמינו חיוניות בתנאים מיוחדים

חומצות אמינו המיוצרות בגוף בצורה מספקת

איזולאוצין
לאוצין
ואלין
ליזין
תראונין
מתיונין
פנילאלנין
טריפטופאן
היסטדין

ציסטאין
ארגינין
טירוזין
סרין
גליצין

אלאנין
חומצה אספרטית
אספאראגין
חומצה גלוטמית
גלוטמין
פרולין


{{obj.prop}}
  שם מוצר כמות מחיר
{{cart.name | cut:true:20:' ...'}} +- {{getPrice(cart) | number:2 }}
סהכ לתשלום {{total();}} ש"ח לקופה