הסיבות לתפקוד מיני לקוי ותוספי מזון לשיפור המצב

הפרעות בתפקוד המיני שכיחות הרבה יותר מכפי שסבור,  מחקרים שונים מראים  כי למעלה ממחצית הגברים שעברו את גיל 40 סובלים  מהפרעה כלשהי בתפקוד הזקפתי שלהם זאת באוכלוסייה כללית של גברים בריאים. במחקרים נוספים, שנערכו בקרב מטופלים במרפאות קהילתיות, נמצא כי שיעורי הסובלים מהפרעות בתפקוד המיני גבוהים עוד יותר, עקב מחלות ו/או תרופות התורמות להיווצרות או החמרה בתפקוד המיני.

שפע של מחלות ובעיות יוצרות הפרעות בתפקוד המיני: מחלות שכיחות, כגון סוכרת, יתר לחץ דם, רמות שומנים גבוהות בדם (כולסטרול, טריגליצרידיםכמו גם טרשת עורקים פוגעות בזרימת הדם לאיבר המין ועלולות לפגוע קשות בתפקוד המיני.
הפרדוקס במצבים אלו הוא כי גם הטיפול בתרופות השונות למחלות הללו עלול לפגוע בתפקוד המיני.

הסיבות ברמה הרגשית פסיכולוגית להפרעה בתפקוד המיני שונות ומגוונות: לחץ נפשי, בעיות בין -זוגיות ,סביבתיות ואישיות, פחד מכישלון מיני (לאחר מספר פעמים של בעיות זקפה יכולה להופיע חרדת ביצוע המהווה מעין כדור שלג) . דיכאון וחרדה הנן מחלות שכיחות, שירידה בחשק המיני ובתפקוד המיני, הוא אחד מסימניהן הבולטים.גם כאן הטיפול בתרופות המעלות רמות סרוטונין פוגע בתיפקוד המיני לעיתים בצורה משמעותית.
בעיות במערכת העצבים הקשורות לאיבר המין , כמו לאחר פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני, או לאחר ניתוח באגן או הקרנה - גם הם בעלי סיכוי לפגיעה ביכולת המינית.
תרופות שונות- ידועות כיום כ 200 תרופות בעלות השפעה מזיקה על התפקוד המיני, כמו תרופות להורדת חומציות, תרופות הרגעה, כימותרפיה, הורמונים שונים ועוד - כולן בעלות אפשרות לפגיעה קשה בתפקוד המיני.
עישון– הינו גורם נוסף אשר מפחית יכולת מינית כתוצאה מפגיעה בכלי הדם הזעירים
המספקים דם לאיבר המין. גם אלכוהול  או סמים מפריעים  לתהליך ע"י הורדת רמות ההורמון הגברי טסטוסטרון.
תזונה דלה ולא מגוונת יכולה לתרום אף היא לפגיעה במנגנון התפקוד המיני,

מרכיבים תזונתיים שנמצאו חיוניים למנגנון המיני:

מגנזיום – עוזר להרפיית שרירים ולשחרור זרע,מקורות למגנזיום במזון: עלים ירוקים, נבט חיטה, אגוזים, כל אלו חסרים היום בתזונה המערבית.

אבץ –בלוטת הערמונית ונוזל הזרע מכילים ריכוז גבוה של אבץ הרבה יותר מכל נוזל או רקמה בגוף. מקורות לאבץ במזון: גרעיני דלעת, חמניות, נבט חיטה, , בצל, אגוזים.חשוב לציין כי שתית אלכוהול גורמת להפרשת אבץ בשתן  וזוהי סיבה נוספת להימנע מאלכוהול.

ויטמין E – משתתף בתהליכי ייצור של הורמונים בגוף ,מחסור בוויטמין E מקטין ייצור הורמונים כולל הורמוני המין כמו כן ויטמין E מרחיב כלי דם קטנים בגוף ובכך משפר את זרימת הדם.ויטמין E במזון נמצא ב: שמנים בכבישה קרה כמושמן זית, חמניות, תירס,וכן בסויה, שקדים, אגוזים, גרעינים, נבט חיטה.

קו אנזים Q10 – לפי הרפואה הסינית עוצמת הזיקפה והאון המיני קשורים ללב ,חומר זה ידוע בהשפעתו המיטיבה על הלב כפי שהוכח במחקרים שונים.מקורות במזון: מקרל, סרדינים, שמן סויה בכבישה קרה, בוטנים.

קבוצת ויטמיני B – חשובים בשפעול תהליכים שונים במוח, שם מתחילה להיווצר התגובה המינית. הם מסייעים להרגשת רעננות וריכוז.מקורות במזון:דגנים מלאים, שמרי בירה.

ברפואת הצמחים ידוע על קבוצה של צמחים שונים המסייעים לחיזוק הליבידו והאון :

ג`ינסנג – אדפטוגן , כלומר מסייע להתגבר על מצבי מתח ועייפות מתמשכים ,מגביר און מיני וייצור תאי זרע ,מעלה רמות טסטוסטרון.

ג`ינקו בילובה – הצמח משפר את מחזור הדם בכל חלקי הגוף כולל אברי המיןמסייע לזיקפה טובה יותר וכן לפעילות מוחית  משופרת.

סו פלמטו – אחד הצמחים העיקריים בטיפול בבעית ערמונית מוגדלת ,ידוע כמחדש נעורי התפקוד המיני הגברי., מחזק כוח גברא, ומעלה את מספרם של תאי זרע.

מואירה פואמה – עץ האון הברזילאי – אחד הצמחים היעילים ביותר לטיפול באימפוטנציה ובחשק מיני ירוד. מעודד פעילות  עצבי יעיל מאוד  הוא מסייע  גם לבעיות נפשיות המפריעות לקיום תקין של יחסי מין.

יוהימב- צמח יעיל מאוד בשיפור האון אולם בעל תופעות לוואי מרובות ולכן משתמשים בו ברפואת צמחים בצורה זהירה.

תופעות לוואי של התרופות בתחום שיפור האון:
ויאגרה

  1. משפיעה על מנגנון ראיית הצבעים , אנשים מדווחים על שינוי ביכולת ראיית הצבעים כאשר ההשפעה העיקרית היא על ראיית הצבע הירוק והכחול או שכל הצבעים מקבלים גוון כחלחל לאחר נטילת התרופה למספר שעות. מסיבה זו חל איסור על טייסים להשתמש בתרופה  12 שעות לפני הטיסה.
  2. חולי לב הנוטלים ניטריטים (קורדיל , מונוניט ואחרים) אינם יכולים ליטול ויאגרה בשל מנגנוני פעולה המפריעים זה לזה.
  3. כאבי ראש מופעים ב 16%  מהמשתמשים מהווים תופעת הלוואי נפוצה ביותר
  4. התקף לב באנשים עם בעיות לב ידועות או לא ידועות , זו הסיבה לכך שיש ליטול את התרופה רק על     פי מרשם רופא המכיר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל.
  5. לעיתים יכול להיווצר מצב בו מופיעה זיקפה כואבת ולאורך זמן  הדורשת התערבות רפואית.לפרטים נוספים ראה : RxList: Viagra® Side Effects
    לויטרה וסיאליס


 דומות במנגנון הפעולה לויאגרה אולם קיימים מספר הבדלים בתופעות הלוואי ובהתנהגות התרופות:

  1. שתי התרופות לא משפיעות על מנגנון הראיה.
  2. סיאליס גורמת לכאבי שרירים ב 5% מהמקרים 

 ויאגרה ולויטרה נשארות בדם למשך כ 4 שעות ואילו סיאליס נמצאת בדם למשך זמן הרבה יותר ארוך ולכן משפיעה למשך עד 36 שעות.
חשוב להדגיש כי גם בנטילת תרופות אלו יש להיוועץ ברופא ולקבל ממנו מרשם מאחר ורוב תופעות הלוואי זהות לאלו של ויאגרה

{{obj.prop}}
  שם מוצר כמות מחיר
{{cart.name | cut:true:20:' ...'}} +- {{getPrice(cart) | number:2 }}
סהכ לתשלום {{total();}} ש"ח לקופה