ויטמינים ותוספי תזונה - Vitamins

מעוניינים בויטמינים במבצע ? לחצו כאן

תוספי מזון בנטורופתיה
 תוספי מזון משווקים כבר שנים רבות והופכים עם הזמן יותר ויותר פופולאריים. לצד פיתוח הידע המחקרי בנושא תוספי המזון,אם עד לפני מספר שנים נחשבו תוספי התזונה כדברים המיועדים "לפריקים של בריאות" היום השימוש בהם הולך וגובר , ניתן לראות היום גם רופאים הנותנים במרשמים שלהם ויטמינים שונים.

סימפטומים של חוסר בויטמינים

 נשירת שיער - בעיקר אצל נשים אחרי דיאטות קיצוניות , לידה , או מחלה ארוכה.

 עיפות בלתי מוסברת - אם את פקידה שעובדת 6 שעות במשרד ומגיעה הביתה והדבר הראשון שאת רוצה הוא לישון כנראה שיש לך מחסור בויטמינים.

 הצטנניות וחולי - אם אתם מקבלים שפעת או חולים יותר מהממוצע כנראה שחסר לכם ויטמינים, הגורמים למערכת חיסונית חלשה.

 עצבנות בלתי מוסברת - גם יכולה להגרם מחוסר של ויטמינים ומינראלים

מינרלים
 
 
ישנם שני סוגים של מינרלים, האחד לא אורגני, ללא חיים, ללא ויברציה, המינרלים אלו נמצאים בעפר כדור הארץ. ואכן, באדמה נוכל למצוא את כל המינרלים הנחוצים בגוף האדם (מעפר באנו ואל עפר נשוב). אבל, אנו לא אוכלי עפר כלל וכלל.
 המינרלים הם אבני היסוד בגוף, בלעדיהם הגוף ייחלש ויזקין טרם עת. מרבית האנשים לא מיחסים חשיבות רבה למינרלים, הם יוצאים מידי חובה בשתיית מים מינרלים, אותם מינרלים שהגיעו מן האדמה ולא עברו תהליך שינוי שהופך אותם לשמישים ע"י הגוף. אנשים אחרים יבחרו לקחת קפסולות או כמוסות ובהן מינרלים, שוב אותם מינרלים הגיעו היישר מהאדמה.

 הסוג השני הוא מינרל אורגני שופע חיים וויברציות, הטבע מספק לנו את אותם מינרלים ע"י הצמחים. לכל צמח וצמח ישנם תכונות מיוחדות לאגור מינרלים שונים בכמות שונה ומאוזנת.
 לדוגמה, חומעה עשירה מאוד בברזל, תרד עשיר מאוד בסידן ובאספסת ניתן למצוא איזון של כל המינרלים והויטמינים הידועים לנו. לצמחים ישנה יכולת גאונית לאסוף מינרלים לא אורגניים מהאדמה ע"י מערכת השורשים שלהם, וע"י מערכת האוסמוזה-ההפוכה שבשורשים, קרני השמש, מים, אוויר, פוטוסינתזה וכוח-החיים שבהם, הם הופכים את המינרלים הלא אורגניים והבלתי שמישים למינרלים אורגניים עם כוח-חיים ושמישים ע"י כל ממלכות בעלי החיים.
 מינרלים קיימים עם ויטמינים ועובדים בשיתוף פעולה עימם. לדוגמה, ויטמינים של B-קומפלקס נטמעים בגוף אך ורק אם הם מתאחדים עם זרחן. אבץ עוזר לויטמין-A להשתחרר מהכבד, וסידן אינו יכול להיטמע ללא ויטמין-D ומגנזיום.

ויטמינים
 
 
פרושה של המילה ויטמין נגזר משתי מילים לטיניות, ויטה – חיים, ואמין- חומצות אמינו. מרבית ויטמינים אינם מיוצרים ע"י הגוף ואנו חייבים לספקם ממקורות המזון שאנו צורכים.
 בכל דבר הזקוק לאוויר, מים, מזון ואור שמש, הווה אומר באדם, בבהמה, בעופות, בדגים, בצומח וכו´, ישנם זרזים (קטליזטורים) המאיצים פעולות כימיות. הזרזים הפעילים בגוף החי נקראים אנזימים, מרבית האנזימים מיוצרים ע"י הגוף בתהליכים שונים שקשורים עם מערכת העיכול. את האנזימים שאין הגוף מסוגל ליצר ושאותם הוא חייב לקבל מבחוץ כמזון מכונים ויטמינים , כלומר חומרים עם חיים וויברציה.
 הבעיה המרכזית עם אותם אנזימים היא רגישותם לחום, האנזימים מושמדים בטמפרטורה של כחמישים וחמש מעלות צלסיוס. לכן, כל ממלכת החיות, הן הטורפים והן אוכלי הצמחים, צורכים את מזונן בעודו חי, טרי, כשהאנזימים עדיין פעילים. אך לנו, לבני האנוש הידע הבסיסי בתזונה נכונה הלך ונעלם במשך הדורות בעיקר בגלל שאנו נוטים ללכת עם הזרם, ולהאמין לאותם גופים שמוכרים לנו מזון לפי טעם, ריח ומראה, מזון שבו אין חומצות אמינו וחיים, אין בו ויטמינים. עקב כך נוצר חוסר בויטמינים בגופנו, ובשל כך נוצרה תעשיה חדשה הנתמכת ע" ענף הרפואה והמזון, המוכרת לנו תוספי מזון שלהם קוראים " ויטמינים". למעשה, ברוב המקרים הם מוכרים לנו מרכיבים סינתטיים של חומצות אמינו מופרדות ללא ויטה-חיים בהם.
 ישנם אנשים שיעידו על הקלה במחלתם בעקבות שימוש בויטמין זה או אחר, אמנם נכון הוא הדבר, כאשר אנו משתמשים בכמות אדירה (mega dose) של ויטמין אחד אנו "מאלצים" את הגוף להשתמש בחלק קטן מהכמות. אך מה קורה עם שאר הכמות שנמצאת במחזור הדם ללא כל תועלת ומוסיפה להצטברות גורמים מזיקים בגוף. הטבע, לעומת זאת, מייצר עבורנו את הפירות, הירקות, הדגנים, הקטניות, הזרעים, האגוזים וצמחי המרפא למיניהם, עם חומצות-אמינו, חיים וויברציות בהם. ובכל אחד מהם מצויה קשת רחבה של ויטמינים- חומצות אמינו עם חיים, שפועלים בשיתוף פעולה מרהיב אחד עם השני.

קבוצת ויטמינים B מאגדת שמונה ויטמינים חיוניים השונים זה מזה במבנה ובתרומתם לגוף:

  • ויטמין B1 תומך בפעילותה של מערכת העיכול ומסייע בעיבוד חלבונים ופחמימות. מצוי בבשר, חלב, דגים, חלמון הביצה, מבטים ואגוזים.
  • ויטמין B2 מעורב בתהליך הגדילה וייצור תאי דם. תורם למראה בריא של העור והשיער מצוי בדגים, חלמון הביצה,קטניות, חיטה מלאה וירקות ירוקי עלים.
  • ביוטין - ויטמין B7 - מפחית מתחת נפשי ושומר על גמישותו ובריאותו של העור. מצוי בבוטנים ואגוזים, קטניות וירקות בעלי עלים.
  • חומצה פולית מעורבת בתהליך ייצור תאי דם וחיונית לפעילות תקינה של מערכת העיכול. מצויה בבשר, דגים, תרד, אגוזים, דגנים וירקות בעלי עלים.
  • ויטמין B12 – מעורב בתהליך הגדילה, אחראי על תפקוד תקין של מערכת העצבים וייצור כדוריות דם אדומות. מצוי בבשר, דגים, חלב וביצים.

ויטמין C, רבות נאמר אודות הויטמין, אך עליי להוסיף ולהבהיר שויטמין C אינו קיים במוצרים מהחי, אלא אך ורק במזונות מהצומח. הויטמין מאוד רגיש לאור, אוויר וחום. הויטמין מגן על ברזל מפני חמצון במעיים וכמו כן, מגן על תיאמין, ריבופלוין, חומצה פולית, B-5, ויטמין E ו-A מפני חמצון. הכמות היומית המומלצת היא 60-90 מיליגרם, כמות גדולה יכולה לגרום לאבנים בכליות. חמור יותר, כמות של יותר מ-500 מיליגרם ביום יכולה לגרום לפרוק כדוריות הדם האדומות, שגורם לאנמיה, במיוחד אצל כושים אמריקאים, אפריקאים, אסייתים, יהודים ממוצא ספרדי וקבוצות אתניות אחרות.


ויטמין D לתינוקות וילדים חיוני בהקשר של מניעת רככת העצמות וחיזוק מערכת החיסון. חוסר ב ויטמין D בשלבי התינוקות והילדות עלול להוביל למחלות שונות של העצם ולחולשה חיסונית מובהקת. עבור מתבגרים חיוני ויטמין D לגדילת עצמות תקינה ולמניעה של מחלות עצם בעתיד.ממצאים מתריעים על חוסר ב ויטמין D בכל קבוצות האוכלוסייה: תינוקות, ילדים, מתבגרים, מבוגרים, נשים הרות וקשישים.ויטמין E, הכמות היומית המומלצת היא 400 יחידות-בינלאומיות. כמות עד 600 יחידות-בינלאומיות נחשבת לא רעילה, אך מעבר לזה ויטמין E נחשב כרעיל לאנשים עם לחץ דם גבוה. האנשים הללו יכולים לפתח את מחלת שיגרון הלב, שתוביל להתדרדרות במצבם ואף למוות. עודף ויטמין E יכל להעלות את לחץ הדם אצל אנשים בעלי פעילות יתר. ויטמין E מעל ל-400 יחידות-בינלאומיות עלול להיות מסוכן לאנשים הנוטלים תרופות נגד קרישת-דם, או אלו הסובלים מחוסר ויטמין K. כמות גדולה מהויטמין יכולה לגרום להפחתת הורמונים בבלוטות התריס ובכך לגרות לחולשת והתנוונות שרירים. ויטמין-E עוזר לספיגת בטא-קרוטין, אבל כמות גבוהה של ויטמין-E מפריעה לספיגת בטא-קרוטין.

סידן, נחשב למינרל הכי חיוני בגוף, בכדי שהוא יתמזג בגוף עלינו לצרוך סידן עם מגנזיום, זרחן, ויטמין A, C, D ואולי גם ויטמין E. הדרך הטובה ביותר לצרוך את המינרל היא מן הצומח ולא מהחי, מפני שמזון מהחי, בעיקר חלב ומוצריו העשירים בסידן אבל דלים במגנזיום, מינרל שנחוץ לספיגת הסידן בגוף בכמות של 2:1. בנוסף, בחלב ומוצריו ישנה כמות מזערית של ויטמין C, שנדרש להטמעת הסידן בגוף. צריכת מזונות עשירים בסידן אך דלים במגנזיום עלולים לגרום להצטברות עודפי סידן בשרירים, בלב ובכליות. עודפי סידן יכולים להפריע לתפקוד מערכות העצבים והשרירים, להוריד את יכולת הגוף לספוג ברזל ואבץ ולגרום להסתיידות עורקים ואבנים בכליות. אמנם מוצרי חלב עשירים בסידן, אך הם גם עשירים בחלבון. השילוב הזה גורם להפרשת סידן מוגברת בשתן.

 חומצה פולית (folic acid), החומצה היא חלק מכלל ויטמינים מקבוצת B קומפלקס הפועלים כקו-אנזים, ביחד עם ויטמין B-12 וויטמין-C בכדי לעכל ולהשתמש בחלבונים. זאת אומרת שאנו צריכים לאכול ירקות ודגנים בשביל החומצה הפולית, B-קומפלקס וויטמין C ולהשתמש בויטמין B-12 שקיים בגוף הבריא, בכדי שהגוף ייצר קו-אנזים וגם יפרק חלבונים. השכיחות הרבה במחסור בחומצה פולית נובע בגלל הרגלי תזונה לקויים, שינוי בתזונה יספק לגוף את הכמות הנחוצה.

ויטמין B-12
 בשנים האחרונות, נערכו מחקרים רבים שקבלו תמיכה ממשרדי הבריאות בעולם, המחקרים הללו יצרו בהלה חדשה בקרב הציבור-מחסור במרכיב חשוב לתפקוד גוף האדם, מחסור בויטמין B-12.
 בהתחלה חשבו שהנפגעים העיקריים ממחסור בויטמין הם אוכלוסיית הצמחונים והטבעונים, אולם המחקרים האחרונים מראים ששליש מתושבי ישראל (ארץ המנגלים) סובלים ממחסור בויטמין. בתוצאות המחקרים ממליצים לצרוך מוצרים מהחי, בעיקר בשר וכבד, ונטילת תוספי מזון מהויטמין. לצערי עדיין לא מצאתי מחקר העוסק בסיבה למגפה, מדוע גופם של רבים כל-כך הפסיק ליצר את הוויטמין החשוב הזה, ויטמין B-12.

 ויטמין B-12 מיוצר במעיים בכמות מזערית ע"י חיידקים ידידותיים ונספג בעזרת שתי הפרשות במערכת העיכול. בכדי להיספג, ויטמינים זקוקים לאנזים שנקרה Mucoprotein. ויטמין B-12 זקוק להתאחד עם סידן בזמן תהליך הספיגה, וחומצה הידרוכלורית מסייעת לתהליך ההתמזגות. לאחר ההתמזגות B-12 מתאחד עם נסיוב-חלבוני (Globulin) ומועבר בדרך זו למחזור הדם ולרקמות שונות בגוף. בכבד, בלב, בכליות, בלבלב, במוח, באשכים ובמוח-העצם ישנם הריכוזים הגבוהים ביותר של ויטמין B-12, באיברים הללו נוצרות כדוריות הדם האדומות. תרופות נגד שיגדון (anti-gout), נוגדני קרישה, ותוספת מזון של המינרל אשלגן עלולים למנוע התמזגות של ויטמין B-12.
 כאשר אנו נוטלים אנטיביוטיקה שמשמידה את החיידקים שמיצרים B- 12 במעיים, אנו משבשים את האיזון בגוף וגורמים למחסור בויטמין. כשאנו רואים בחיידק את האויב המרכזי של האנושות ומנסים להלחם בו באמצעים כימים וביולוגיים, אנו מתפשרים ובלא יודעין אנו מזיקים לגוף ולא מועילים.

 בכל מאמר בנושא ויטמין B-12 נכתב שמקור הויטמין אך ורק במזון מהחי. הידע הזה אינו מבוסס על האמת, לדעתי המטרה העיקרית המאמרים הללו היא למכור יותר מוצרי בשר וחלב. למעשה, כבר משנות הארבעים של המאה העשרים ישנה אינפורמציה על המצאות הויטמין במקורות צמחיים.

 ראשית, תזונאים רבים מבססים את ביקורתם על חוסר בויטמין אצל צמחונים וטבעונים כשהם מתעלמים ממספר עובדות. הראשונה-גם אצל אוכלי בשר מושבעים יש מחסור בויטמין. והשנייה חשובה לא פחות, ויטמין B-12 רגיש לחום, כך ששמונים אחוז מהאפקטיביות שלו נאבדים בתהליך הבישול. מאחר ואנו לא אוכלים בשר חי, התזונאים אינם יכולים לטעון שחלבונים מהחי אכן מספקים לנו את ויטמינים . ואם הם עדיין מתעקשים, הם צריכים לנמק מדוע אנמיה נחשבת למגיפה בקרב אוכלי בשר.

 שנית, במחקר מקיף שנערך על קטניות מונבטות באוניברסיטת כלכותה, בהודו הראה תוצאות מרשימות על הימצאות ויטמין B-12. הכמות הגדולה ביותר נמצאה במש (Mung bean) בעדשים נמצאה כמות בינונית מהויטמין והנמוכה ביותר נמצאה בגרגרי חומוס. במחקר השתתפו 7 סוגים שונים של קטניות שהונבטו למשך מספר ימים. ביום הרביעי לנביטה התגלו הריכוזים הגבוהים ביותר של הויטמין, בעיקר במש, אפונה ועדשים. בהודו מחלת האנמיה (אחד הסימפטומים הקלאסיים למחסור בויטמין B-12) כמעט ואינה מוכרת, אף על פי שרוב ההודים צמחונים, עובדה המוכיחה שההודים מקבלים ויטמינים מהקטניות שהם אוכלים.

 מחסור בויטמין B-12 נובע מהסיבות הבאות:

ציפוי ליחה והפרשה רירית עבה לאורך צינור העיכול שמונע ספיגת כל ויטמינים בגוף.

בקטריה שגורמת לריקבון הנמצאת בכמות גדולה בעיקר עקב זלילה מרובה, שלובי מזונות שגויים, מזון עתיר בחלבונים, כמות רבה של סוכר ופחמימות פשוטות, מחסור באנזימים (מזון חי), זיהום אוויר וקוטלי חרקים.

בעיית ספיגה של B-12 נגרמת עקב מחסור "בגורם הפנימי" (Intrinsic Factor), חומר המופרש מהקיבה ולא נובע מחוסר תזונתי. הגורם הפנימי, ביחד עם סידן מתאחדים עם B-12 בכדי להקל על הספיגה. אנמיה מתקבלת כאשר המיזוג הנ"ל אינו מתרחש.


 לסיכום:
ויטמינים Vitamins

ויטמינים הם רכיבי תזונה חיוניים שגופינו אינו מייצר בעצמו והוא זקוק לאספקתם דרך המזון שאנו צורכים. מקור השם ויטמינים הוא מהמילה הלטינית "ויטה" שפירושה חיים, כך שלמעשה ללא רכיבים אלו - לא נוכל להתקיים.

הוויטמינים, כמו גם המינרלים, הם מעין "מפתחות" המאפשרים ביצוע של תהליכים ביוכימיים, כמו: ייצור אנרגיה בגוף, ייצור הורמונים ומתווכים עצביים, ויסות וחילוף החומרים, שמירה על פעילות תקינה של מערכות שונות ועוד. רמות נמוכות של ויטמינים אינן מאפשרות שמירה על בריאות תקינה ואף עלולות לפגוע בתפקוד היומיומי ולגרום להתפתחות מחלות.
ויטמין A - חשוב מאוד לראיה תקינה וגידול תקין, עוזר לעור הגוף להתנגד לזיהומים.
ויטמין B - מחולק לכמה קבוצות כאשר ביחד הם מסייעים להגנת הגוף ומחזקים את מערכת העצבים.
 ויטמין C - מסייע בחילוף חומרים ועשיר בסוכרים, לכן נותן לגוף הרבה אנרגיה.
 ויטמין D - היחיד שגוף האדם יכול לייצר בעצמו, אחראי ביצירת השיניים והעצמות.
 ויטמין E - מגן על הריאות מזיהום אויר, מונע צמיחת גידולים, מגן על השדיים, עיניים, כבד, רקמות העור והשרירים, נחשב כמי שמונע הזדקנות ומגביר פוריות

עוד ...
ויטמינים A,D,K

ויטמינים מסיסים בשומן, מסיסים אך ורק במרכיבים שומניים (ולא במים) ועל כן נמצא אותם במזון המכיל שומן או שמן. הם נספגים טוב יותר בנוכחות מזון המכיל שומן ובנוכחות אנזימי לבלב ועל כן חולים הלוקים בהפרשה נמוכה של אנזימי לבלב, אינם סופגים ויטמינים אלו בצורה יעילה. בשל היותם מסיסים בשמן, מופרשים ויטמינים אלו באיטיות מן הגוף.
קבוצת ויטמיני C

ויטמין C משתתף בכ- 300 תהליכים ביולוגיים בגוף האדם. מחזק את מערכת החיסון ומפחית את שכיחותם של זיהומים ודלקות. במינונים גבוהים הוא מקל על סימפטומים של הצטננות ושפעת ומקצר את משך המחלה.

ויטמין C מנטרל רדיקלים חופשיים של חמצן ומתכות רעילות, מונע היווצרות של תרכובות מסרטנות ומגן מפני התפתחותם של סוגים שונים של סרטן. כמו כן, הוא מפחית את הנזקים הנגרמים מעישון ומהווה תוספת חיונית לכל מעשן (כל סיגריה "גוזלת" מהגוף 25 מ"ג של ויטמין C).

בנוסף לכך, משתתף ויטמין C בפירוק כולסטרול ותורם להפחתת הסיכון של מחלות לב. הוא דרוש ליצירת קולגן, בניית רקמות, חיבור וריפוי פצעים. מסייע בהגלדת פצעי לחץ ואפקטיבי  בשמירה על מראה עור בריא. ויטמין C מונע התפתחות קטרקט ודלקת חניכיים, מוריד את רמת ההיסטמין בתאים ובכך מפחית את עוצמת ההתקפים האלרגיים.

כמו כן, דרוש ויטמין C לייצור תקין של מתווכים עצביים ולויסות פעילות הורמונאלית, חיוני להפיכת חומצה פולית לצורתה הפעילה ולהגברת ספיגת ברזל. נחוץ לייצור קרניטין - רכיב האחראי על הפיכת השומנים לאנרגיה וחיוני לפירוק של תרופות.

הערה: המינון הדרוש להשגת האפקט הטיפולי הוא הרבהקבוצת ויטמיני B

ויטמיני B משתתפים בתהליכים אנזימיים חשובים בגוף. למרות שהם נבדלים זה מזה, הם מצויים בדרך כלל באותם סוגי מזון ולכן, חסר בוויטמין אחד בלבד מתוך הקבוצה נדיר ביותר. ויטמיני B חיוניים לשמירה על בריאות מערכת העצבים ופעילות מוחית תקינה, חשובים לבריאות העור, השיער, העיניים, הכבד ומערכת העיכול.

מקרים של תופעות לוואי בעקבות שימוש יתר בויטמיני B הם נדירים יחסית, משום שויטמינים אלה מסיסים במים ומופרשים מהגוף במהירות. חשוב לזכור כי ויטמיני B אינם נצברים בגוף ולכן יש דאוג לאספקה סדירה שלהם באמצעות תזונה מגוונת ועשירה או נטילת תוספי תזונה.
לאתר הבית , ויטמינים ותוספי מזון במבצע לחצ\י כאן

{{obj.prop}}
  שם מוצר כמות מחיר
{{cart.name | cut:true:20:' ...'}} +- {{getPrice(cart) | number:2 }}
סהכ לתשלום {{total();}} ש"ח לקופה