קוסמטיקה טבעית

 

איך מבדילים בין קוסמטיקה טבעית

 באמת ל"טבעית בכאילו"?

 

מאת ניבה שקד

בשנים האחרונות יש פריחה של מותגי קוסמטיקה טבעית למיניהם. רוב החברות אשר תפסו טרמפ על הגל הטבעי,  אפילו לא טורחות להסוות את חוסר הטבעיות שלהן. ברשימות התכולה שלהן ניתן למצוא רכיבים כמו  petrolatum*  או   methyl paraben* שהם לא בדיוק הדבר הכי ידידותי למשתמש.  לעומתן, חברות אחרות לא  רושמות את כל הרכיבים ברשימת התכולה ופה כבר צריך להפעיל "תכנת אימות נתונים" מסובכת יותר.

 לנוחותכם, אנו מגישים לכם את שלבי המחקר שצריך לבצע, כדי לדעת מה באמת קוסמטיקה טבעית:

 א. האם יש ברשימת התכולה של הקרם מים, ג'ל (אלוורה / אצות וכו') המאפיין קוסמטיקה טבעית או תמציות צמחים?  אם התשובה חיובית – חייב להיות בקרם גם חומר משמר, שלא תמיד כתוב בתווית...     מה לעשות, גם חיידקים ופטריות אוהבים חומרים על בסיס מים. החומרים המשמרים עובדים ביעילות נגד כל סוגי התאים: גם של החיידקים, גם של הפטריות וגם שלנו... גם אם היצרן יישבע לכם שהוא לא הוסיף חומר משמר, מישהו אחר עשה את העבודה בשבילו: יצרני הג'לים והתמציות כבר הוסיפו את החומר המשמר לחומרי הגלם.  

מגדילים לעשות אלו שלא מזכירים בכלל את המים שהם מוסיפים לקרם. פה צריך פשוט  להרגיש: האם הקרם נספג בקלילות ובמהירות כמו קרם לחות? או שהוא נותן תחושה של קרם עשיר העשוי מ- 100% שמנים?   אם התחושה היא כמו של קרם לחות קליל – סימן שהקרם מכיל מים. (זוכרים את המשוואה?  מים = חומר משמר).

ב. איך הריח? מזכיר ריח של פרחים המאפיין קוסמטיקה טבעית או של בושם סינטטי? האם יש ריח לוואי שמזכיר מעבדת כימייה?  ריחות יכולים להטעות, אבל רוב האנשים יכולים להבדיל אינטואיטיבית בין ריח טבעי לסינטטי. כל מה שצריך, זה רק להאמין לאינטואיציות.

 ד. מה עם הצבע? אם מכרו לכם ג'ל אלוורה ירוק או קרם לבנדר סגול – אתם יכולים להיות בטוחים שזה לא טבעי.

ה. האם הקרם שלכם מכיל חומרים עם מקדמי הגנה מהשמש?  חשוב שתדעו שמקדמי ההגנה הסינטטיים מכילים בנזופנון, שמגביר את הרס הקולגן של העור ומצמצם באופן דרמטי את ייצור ויטמין D החיוני לעור.

לסיכום: העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף. שמרו עליו מחומרים רעילים, בדיוק כפי שהייתם שומרים על כל איבר אחר בגוף.

 petrolatum – תוצר נפט, הידוע גם כשמן מינראלי, וזלין נוזלי או פרפין נוזלי. זהו המרכיב העיקרי בשמני תינוקות, קרמים ושפתונים סינטטיים. הוא מסרטן (!) ובנוסף גם אוטם את העור ומונע אובדן לחות דרכו, מה שיוצר בהתחלה אשליה של תוספת לחות, אך למעשה, כולא רעלים בתוך הגוף ולכן עלול לגרום לאקנה והפרעות עור נוספות. בנוסף, הוא מונע מן העור את השמנים הטבעיים שלו ועל כן גורם להופעת בקיעים, יובש והזדקנות בטרם עת (מה שגורם גם להתמכרות מוגזמת לקרמים).  עלול לגרום לעיתים לתגובות אלרגיות חמורות.

 אין ספק שיותר זול להפיק חומרי גלם מנפט, מאשר לקום מוקדם בבוקר ולקטוף אלפי אגוזים, כדי להפיק מהם כמה קילוגרמים של חמאת שיאה...

 ** methyl paraben -  כל החומרים המשמרים מקבוצת הפרבנים מפריעים לפעולת המיטוכונדריה (האחראית ליצירת האנרגיה של התא) ולכן תאי החיידקים שנותרו חסרי אנרגיה, פשוט מתים. בניגוד לחיידקים החד-תאיים, לנו יש הרבה תאים, שלא כולם באים במגע עם החומר המשמר. לכן - אנו לא מתים, אבל חילוף החומרים בעור משתבש, מה שגורם לו לאבד מגמישותו וחיותו ולעיתים אף לפתח תסמיני דרמטיטיס, פריחות ואלרגיות. במקביל, זה גורם לנו לפתח התמכרות מוגזמת לקרמים.

מאת ניבה שקד, ביולוגית ובעלת חברת שקד קוסמטיקה טבעית www.shaked-natural.com


אולי גם יעניין אותך:

{{obj.prop}}
  שם מוצר כמות מחיר
{{cart.name | cut:true:20:' ...'}} +- {{getPrice(cart) | number:2 }}
סהכ לתשלום {{total();}} ש"ח לקופה