קו אנזים, קיו 10 Q10


 על פעילותו הביולוגית של קוֹ אנזים –Q10

באיזה מצבים קליניים עשוי חומר דמוי-ויטמין זה לסייע?
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

קו אנזים -Q10, ובשמותיו האחרים CoQ או ויטמין Q10 וכן ubiquinone (להלן CoQ10), הוא למעשה חומר דמוי ויטמין בעל מבנה quinone, שזכה בשנים האחרונות לפופולאריות רבה, כתוסף מזון ייחודי שבין סגולותיו, מונות החברות המשווקות אותו את התכונות הבאות: חיוני ליצירת אנרגיה בגוף, משפר את תפקוד הלב, יעיל במניעת מחלת-לב ובשיקומו לאחר התקף, מסייע בהורדת לחץ-דם ומשפר זרימת הדם, משפר אספקת חמצן לשריר הלב ואת היכולת לפעילות גופנית מאומצת, ומפחית אירועי תעוקת החזה (אנגינה פקטוריס), מזרז שריפת קלוריות ומסייע בהורדה במשקל. בהחלט רשימה מכובדת של פעילויות המיוחסות ל- קו אנזים CoQ10 על ידי אלה המוֹכרים את המוצר, ואכן פריט זה משֻווק היום ביותר ממאה אריזות ומותגים שונים, כאשר ההערכה היא שבשנת 2004 נמכר בארה"ב CoQ10 בכ-250 מיליון דולר.

מה תפקידו של קו אנזים CoQ10 בגופנו? חומר זה מסוּנטז בגוף מחומצת האמינו טירוזין, והוא למעשה מהווה קו-אנזים המשרת לפחות שלושה אנזימים חשובים במיטוכונדריון, החיוניים בתוך אברון זה בתאי הגוף במסלול הידוע כפוספורילציה חמצונית (oxidative phosphorylation), שמטרתו ליצור כמות מרובות של מולקולות ATP שהן מקור האנרגיה לכל חילוף החומרים בגוף. כמו כן, נמצא ש-CoQ10 בצורתו המחוזרת הוא בעל השפעה במניעה של חמצון תרכובות שומן בכך שהוא מונע בעד רדיקאלים חופשיים גרימת נזק חמצוני לרקמות שונות, ובעיקר לכלי הדם והלב.
חלק ניכר מהמחקר הבסיסי התומך לכאורה במתן קו אנזים CoQ10 בחולים עם אי-ספיקת לב, מבוסס על הממצא ששריר הלב בחולים עם אי-ספיקת לב הוא תחת עקה (stress) חמצונית ניכרת, כמו גם נמצא שריר הלב בחסר של CoQ10. מספר מחקרים מוקדמים עוד משנות ה-60 בעיקר בחיות מעבדה, הצביעו על כל שמתן CoQ10 הגן עליהן מפני נזקי אי- ספיקה, אך חיוני לסקור אחת לאחת מערכות גוף שונות, ומהן המוסכמות העדכניות ביותר בדבר התועלת (ואולי אף הנזק) מצריכה של CoQ10 במצבים הקליניים השונים.

מחלות נוירולוגיות: קו אנזים CoQ10 נוסה בשלבים המוקדמים של מחלת פרקינסון בניסוי קליני רב-מוסדי כפול-סְמיוּת והוּשווה לקבוצת בקרה מטופלת בפלצבו, ב-80 מטופלים שקבלו מדי יום 1.2 גר` של התכשיר. נמצא ש-CoQ10 הפחית את הדעיכה התפקודית בחולי פרקינסון ב-44%. ניסוי אחר ב-28 חולי פרקינסון שפורסם בשנת 2003 הדגים אף הוא שיפור מתון בתסמיני המחלה בנטילה יומית של 360 מיליגרם של קו אנזים CoQ10. מדובר בניסויים קליניים המדגמי קטנים יחסית, הזקוקים לאישוש בניסויים נרחבים יותר. תכשיר זה נוסה במדגמים קטנים של עשרות בודדות של חולים במחלות של פגיעה מיטוכונדריאלית הגורמות לתופעות של אנצפלופּתיה, חֲמֶצֶת (lactic acidosis), אירועים דמויי-שבץ בתסמונת MELAS, תסמונת Kearns-Sayre ותסמונת MERRF סוג מסוים של אפילפסיה).
בכל אלה טיפול ממושך של 6 חודשים ומעלה הביא ל"נטייה חיובית" להפחתת תסמינים הקשורים במחלות שהוזכרו, אך הניסויים היו קטנים מדי בהיקפם כדי שניתן יהיה להגיע להמלצה גורפת ביחס לסגולות התכשיר הנבחן. ה-FDA העניק בשנת 2005 מעמד של Orphan Drug לתכשיר של קו אנזים Q10, בשם UbiQGel , הניתן כמשחה, לטיפול במספר מפגעים מיטוכונדריאליים שצוינו.

ומה לגבי השפעת קו אנזים CoQ10 להקלת תופעות מיגרנה (migraine)? מחקר שהתפרסם ב-2002 בחן 32 סובלים ממיגרנה הנוטלים 150 מיליגרם CoQ10 מדי יום, ובהם דווח על הפחתה של מספר התקפי הכאב היומיים. מחקר עדכני יותר שפורסם בשנת 2005 בכתב העת הנכבד Neurology, מדווח על ניסוי ב-42 סובלים ממיגרנה שטופלו עם CoQ10 במינון של 300 מיליגרם ליום, ונמצאו יתרונות לטיפול זה כדלקמן: בעוד שבקבוצת המטופלים ב-CoQ10 נמסר על 47.6% מהמטופלים שדווחו על הפחתה של 50% ומעלה בתדירות התקפי הכאב, רק 14.4% מקבוצת הפלצבו דווחו על שיפור דומה.מחקר ב-73 מטופלים שהחלו נוטלים CoQ10 במינון יומי של 120 מיליגרם, מיד לאחר שעברו אוטם שריר לב. לאחר שנה הקבוצה שטופלה ב- קו אנזים CoQ10, הראתה ירידה משמעותית באירועי לב במהלך אותה שנה, והניסוי הקליני ENDOTACT שתוצאותיו התפרסמו ב-2005, מייחס ל-CoQ10 שיפור זה בהחלשת תסמינים של אי-תפקוד בשכבת האנדותל של כלי הדם. אך לעומת זאת, ניסויים עם CoQ10 במצבים אחרים כגון תעוקת החזה (אנגינה פקטוריס), מחלת שריר הלב (cardiomyopathy) והכושר לפעילות גופנית מאומצת, בכל אלה התקבלו תוצאות סותרות בניסויים קליניים שונים.

סוכרת: ניסויים קליניים אחדים בחנו את האפשרות ש- קו אנזים CoQ10 עשוי לשפר את איזון רמת הסוכר בדם, בעיקר על ידי הירידה בעקה החִמצונית המיוחסת לחומר זה. שני מחקרים שהתפרסמו בשנת 1999 בהם נבחנו חולים בסוכרת type 1 ו-type 2, שטופלו במינון יומי של 100 ו-200 מיליגרם של CoQ10, לא מצאו כל השפעה של חומר זה על רמת הסוכר ועל הדרישה לאינסולין. מחקר יותר עדכני משנת 2002 בהשתתפות 74 חולי סוכרת מטופלים משך 12 שבועות ב-200 מיליגרם קו אנזים CoQ10, מצא שיפורים מתונים ברמות HbA1C (המוגלובין מְסוּכּר) בהשוואה למטופלי פלצבו. גם באשר לגישה הנחקרת שמא עשוי שימוש ב-CoQ10 למנוע מחלות סרטניות או לסייע בטיפול בהן, מצביעה ה-AHRQ על כך שאין כל ראיות מוצקות על יעילות המוצר האמור למטרות אלה. ברחבי העולם נמשכים ניסויים להבהיר את הפוטנציאל של CoQ10 בטיפול במצבים כמו ניוון שרירים ע"ש Duchenne, סרטן השד, איידס, מחלת אלצהיימר ועוד, אך גם מניסויים אלה לא עולה בשורה חדשה.

אזהרות מפני שימוש ב-CoQ10 קו אנזים, או תופעות לוואי: אין למעשה אזהרות או איסורים בדבר שימוש בתוצר זה, אם כי אין מידע אמין ומבוסס על שימוש בו על ידי נשים בהיריון או נשים מיניקות, וכן בילדים בגיל הרך. למעשה, תופעות לוואי שליליות לשימוש ב-CoQ10 נדירות. בניסויים קליניים פחות מ-1% מהמטופלים חשים בתופעות קלות של מערכת העיכול. רוב המותגים של קו אנזים CoQ10 מסונטזים ביפאן, בתהליך חרושתי של תסיסה בזני שמרים שונים. המותגים הידועים הםVitaline לטיפול בפרקינסון ו-UbiQGel לטיפול במפגעים מיטוכונדריאליים

כל הכתוב ו/או המתפרסם בטבעלייף הוא מידע בלבד, ואין לראות בו הוראות לטיפול עצמי, איבחון, ו/או המלצה לטיפול זה או אחר ו/או נטילת חומר זה או אחר. כל ייעוץ וטיפול חייב להנתן בידי רופא ותחת פיקוחו.

 

{{obj.prop}}
  שם מוצר כמות מחיר
{{cart.name | cut:true:20:' ...'}} +- {{getPrice(cart) | number:2 }}
סהכ לתשלום {{total();}} ש"ח לקופה