תוספי תזונה - ויטמינים, גישה משולבת לתזונה בריאה

גישה משולבת לתזונה בריאה ותמיכה עם תוספי תזונה

מאת: ד"ר ניר עמיר, מייסד ומנהל אקדמי של מכללת תמורות ומנהל המחלקה לרפואה אלטרנטיבית לילדים בבית החולים וולפסון 

קיימת תמימות דעים בין רופאים ותזונאים לגבי חשיבות התזונה לבריאות. אין ספק שתזונה מאוזנת ובריאה היא הדבר האידיאלי לכל אחד ואחת מאתנו. קצב החיים, הרגלים לקויים וזמינות המזון הטרי מובילים לעתים למצב בו אנו מתבקשים להיעזר בתוספי תזונה שונים.

עוד מימי קדם, השלמת רכיבים תזונתיים החסרים בדיאטה היום יומית שלנו נחשבו לדבר מקובל, אם כי הרבה פחות זמין. כך למשל, הרפואה הסינית הניחה כי במצבי חוסר דם כדאי לאכול כבד או אפילו שליית אדם. למצבי ראיית לילה לקויה  המליצו הסינים צואת עטלפים (באבקה יבשה), אולי מפני שסברו שלעטלפים "ראיית לילה" משובחת אך כיום ידוע שדווקא משום שהעטלפים לא נזקקים לראיה, הם מפרישים רכיבים הקיימים בפירות (ביתא קרוטן)  בצורת ויטמין   הנחוץ, בין היתר, לראיית לילה.

מטפלים שעברו קורס ברפואה סינית  מודעים לכך שלא כל השלמות המזון אקזוטיות כמו הדוגמאות לעיל, אך ברור שהעולם המודרני מאפשר לנו זמינות לא רק למזון מגוון וטרי יותר מאי פעם אלא גם להשלמת רכיבים חיוניים למזון.  

אחת ההמלצות המקובלות כיום היא לאכול פירות וירקות בחמישה צבעים. לא רבים יודעים כי המלצה זו שאולה מהרפואה הסינית המסורתית שם ממליצים להקפיד על מזונות מחמישה צבעים שונים. ההמלצות היו קיימות אלפי שנים אך רק בשנים האחרונות, עם התקדמות המחקר התזונתי, התגלה כי הן תומכות בידע הביוכימי. כך למשל, הסינים המליצו על מזון אדום לחיזוק הלב והינה, צָבְען הקיים בירקות אדומים בשם לייקופן התגלה כתומך בלב. הסינים המליצו על מזון ירוק לחיזוק הכבד והראיה וצבען בשם לוטאין המצוי בעלים ירוקים נמצא חיוני לרקמות אילו. 

אלמנט נוסף בתפיסת התזונה המזרחית הוא יחוס תכונות חימום וקירור למזונות מסוימים. למשל, תחושת הצריבה והחום, לאחר צריכת פלפלת (צ'ילי) אינה חולפת גם אם נטלנו אותו קר מהמקרר. מכאן שלתבלין תכונות מחממות. זאת בניגוד למנתה, למשל, ששומרת על תכונות מקררות גם כאשר היא מוגשת בתוך כוס תה מהביל.

גם לתוספי תזונה מייחסים תכונות דומות. ישנם ויטמינים מחממים, ניטראלים או מקררים. תוספים שנועדו לחזק חולשה, הם לרוב חמימים בעוד שתוספים שנועדו לפנות רעלים מהגוף ימצאו קרירים, במרבית המקרים. 

האבחנה הסינית המסורתית מתייחסת לתמונה הכללית של האדם. לדוגמא, אם אדם סובל מחולשה, רגישות לקור, חיוורון, נטייה לסחרחורות, עור יבש ושיער מתפצל, כל אילו סימנים המכוונים לחסר דם, גם אם אין אינדיקציה מעבדתית (כלומר, בדיקות הדם יוצאות טובות) לכך. התפיסה הסינית תגרוס שיש לחזק את הדם גם אם בדיקותיו תקינות וזאת משום שאנו מטפלים באדם כולו ולא בבדיקות המעבדה שלו.

הטיפול יתבסס על תפריט יומי מזין ומתאים, המלצות לאורח חיים בריא (למשל פעילות גופנית והרגלי יציאה) וחיזוק מערכת העיכול לשם ספיגת המזון, הטמעתו והפיכתו לרכיבים החיוניים לבניית הדם.

לפעמים הטיפול השמרני המתבטא בשינוי תזונה והרגלי חיים אינו נותן את התוצאה המקווה במהירות מספקת. במקרים אילו אנו יכולים לתמוך בטיפול, באופן זמני, באמצעות צמחי מרפא או תוספי תזונה רלבנטיים.  

גם כאן, הגישה המזרחית תהיה לייחס לתוסף תכונות אנרגטיות בנוסף לתכונות הכימיות המוכרות. לשם ההמחשה, נתמקד בשתי דוגמאות:

ויטמין  B12  - נחשב לתוסף מחזק דם ניטרלי עד חמים. התוסף מסייע בטיפול של סוגי אנמיה (ממאירה ומגלובלסטית), אך גם מתאים, בין היתר, לטיפול בדיכאון, בעיות זיכרון, הגנה על הלב ונזק למערכת העצבים.

הוא תומך ביצור דם ולכן תורם ללחלוח העור ומערכת העיכול, מסייע לתמיכה במרידיאנים האחראיים על מצב רוח ונפש ועל ייצור כדוריות אדומות האחראיות על העברת החמצן בגוף. אנשים הסובלים מחסר דם צריכים לעבור בדיקת דם. גם אם נמצא שהערכים תקינים אך בגבול התחתון, יש לשקול מתן תוסף זה כדי לתמוך בהליך הטיפולי ולהשיג תוצאות שיפור מהירות יותר. 

Co Q10  תוסף בשם קו-קיו-10 נחשב למחזק צ'י משום שהוא תומך בייצור האנרגיה בגוף.  התוסף משפר את ייצור האנרגיה בתאים ולכן מתאים למגוון בעיות כמו מחלות לב, מחלות שרירים, מחלות חניכיים, חיזוק מערכת חיסונית ומחלות הפוגעות במיטוכונדריה שהיא תחנת הכוח ליצור אנרגיה של כל תא בנפרד.

במקרה זה, שילוב התוסף  אצל אנשים הסובלים מחסר צ'י, בעיקר עם בעיה ובשרירים, יכול לתרום.  הטיפול


לסיכום

אנו רואים שלכל תוסף יש, בנוסף לתכונות הכימיות, גם תכונות אנרגטיות. שילוב החשיבה המזרחית עם המערבית עשויה לתת מענה למטופלים שמרגישים רע בלי שבדיקות המעבדה יצליחו להסביר זאת. מתן התוספים, ראוי שיעשה על ידי אנשי מקצוע ובמינון המתאים.

{{obj.prop}}
  שם מוצר כמות מחיר
{{cart.name | cut:true:20:' ...'}} +- {{getPrice(cart) | number:2 }}
סהכ לתשלום {{total();}} ש"ח לקופה